تأکید معاون توسعه ورزش اداره‌کل ورزش و جوانان خوزستان بر لزوم امر استعدادیابی در ورزش بانوان

img_17966 5

معاون توسعه ورزش اداره‌کل ورزش و جوانان خوزستان با بیان این‌که ورزش بانوان ماحصل تک استعدادها در سطح استان است،بر لزوم امر استعدادیابی تأکید کرد و گفت:باید در ورزش استان و بخش بانوان آن نیز، بحث استعدادیابی جدی گرفته شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره ورزش و جوانان شهرستان دزفول و به نقل از پایگاه خبری ورزش و جوانان خوزستان، مظفر علی شائی در اولین نشست اداره‌کل ورزش و جوانان استان در سال ۹۴ با نایب ‌رییسان هیات​های ورزشی خوزستان که روز گذشته در محل اداره کل برگزار شد، اظهارکرد: عملکردی که در زمینه ورزش بانوان استان در  سال ۹۳ ارائه شد، یک‌سوم ظرفیت ورزش بانوان استان بود و البته ما نباید فریب این عملکرد را بخوریم و آن را با سال ۹۲ مقایسه کنیم، چرا که سال ۹۲ سال تغییر و تحول مدیریتی بود و به تبع آن، فعالیت​ها نیز کمرنگ بود پس بنابراین این سال، سال پایه قوی​ای برای ورزش خوزستان نیست.

وی ادامه‌داد: ولی می​توان سال ۹۳ را سال پایه قوی​ای برای ورزش استان دانست و باید خودمان را با این سال مقایسه کنیم تا ببینیم رشدمان تا چه اندازه بوده است. بانوان نیز در مدال​آوری و رتبه استان سهم دارند، ولی سهم مدال‌آوری آن‌ها قابل مقایسه با ظرفیت استان نیست و در مقایسه با جامعه​ای که نیمی از آن را بانوان تشکیل می‌دهند، سهم مدال​آوری آن نسبت به آقایان کم است. البته ما مشکلات را هم می​دانیم ولی ما در هیات​ها از فرصت​ها به خوبی استفاده نمی​کنیم. یکی از چالش​ها این است که میزبانی‌ در بخش بانوان خیلی زیاد نیست. این میزبانی​ها باعث می‌شود، تجارب ۲۰ تا ۳۰ استان وارد استان خوزستان شود.

معاون توسعه ورزش اداره‌کل ورزش و جوانان خوزستان خاطرنشان‌کرد: از برخی از گفته​های نایب ‌رییسان این‌طور به نظر می​رسد که آن‌ها نقش و جایگاه ​شان را به خوبی نمی​دانند و باید بگویم به همان میزان که رییس هیات اختیار دارد، ۵۰ تا ۶۰ درصد آن نیز ازآن نایب ‌رییسان  است. عدم آگاهی شما به آیین​نامه​ها باعث شده است که دچار ضعف شوید. نایب‌رییس چیزی فراتر از دبیر هیات است و از شما نایب‌رییسان درخواست دارم جایگاه​تان را در حد رییس هیات بدانید و شما با تعریف کردن وظایف‌تان می​توانید نقش​تان را بالاتر ببرید. جلسات شما با نایب ‌رییسان  شهرستان​ها نیز قدرت ساختاری‌تان را در هیات​های استانی بالا می​برد.

وی بیان‌کرد: بانوان باید برنامه مجزا از برنامه آقایان در هیات با برآورد مالی، برگزاری مسابقات، میزبانی و اعزام​ها داشته باشند و یک نسخه از آن را نیز به امور بانوان اداره‌کل ورزش و جوانان استان تحویل دهند. تنگناهای مالی بسیار است و تیمی که در کنار مدیرکل ورزش و جوانان استان در حال فعالیت است، دیدگاهش این است که برای رویدادهای مهم ورزشی، کمبود اعتبار ندارد. البته نمی​خواهیم بیهوده هزینه کنیم ولی قصد داریم چند رویداد ورزشی را با توجه به نیازمان برگزار کنیم. ما برای میزبانی‌های ورزشی مشکلی از نظر بودجه نداریم و خوابگاه​ها نیز با حداقل هزینه برای میزبانی​ها در اختیار هیات​ها قرار داده خواهند شد و این نیز شامل بخش بانوان هم می​شود.

علی شائی با بیان این‌که ورزش ما ماحصل تک استعدادها در سطح استان است و به شکل گلخانه​ای اداره می‌شود، گفت: اگر این استعداد کنار بروند، ممکن است آن هیات در ادامه راه دچار مشکل شود که در این راستا باید با آموزش و پرورش و آموزشگاه‌ها تعامل برقرار شود و بانوان نیز باید مسابقات‌شان را به سطح آموزشگاه​ها ببرند و با آموزش و پرورش در رده​های سنی پایه مسابقاتی برگزار کنند. در جلسه شورای ورزش استان نیز که با حضور استاندار برگزار شد، استاندار از ما خواست تا بحث استعدادیابی مشخص شود که مدال​هایی که کسب می​شود، طی پروسه​ حاصل می‌شود یا این‌که زودگذر هستند. پس باید در ورزش استان و بخش بانوان آن، بحث استعدادیابی جدی گرفته شود و در این بخش فعالیت​ها با آموزش و پرورش تلفیق شود.

وی بیان‌کرد: دومین چالشی که با آن روبه‌رو هستیم در بخش آموزش مربیان است چرا که برخی مربیان دچار کمبود اطلاعات هستند و هیات​ها باید برنامه​های‌شان را با دیدگاه آموزشی در نظر بگیرند و آموزش در این برهه از زمان یک راه میانبر است، پس آموزش مربیان با برگزاری کارگاه​ها و دوره​های دانش​افزایی، مدنظر قرار گرفته شود.

معاون توسعه ورزش اداره‌کل ورزش و جوانان خوزستان با اشاره به جذب مربیان خارجی جهت کمک به توسعه ورزش استان، گفت: این امکان هم وجود دارد که بتوانیم مربیان خارجی را به این‌جا بیاوریم، البته این‌ کار باید در راستای اهدافی انجام شود؛ به طور مثال ما در رشته شمشیربازی نیازسنجی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که این رشته دارای استعداد است و اگر برای آن برنامه​ریزی کنیم، می​توانیم در مسابقات آسیایی مالزی ورزشکار داشته باشیم. به هر حال بر اساس برنامه بلندمدت قصد داریم مربی خارجی جذب کنیم.

وی با اشاره به کسانی که متقاضی راه​اندازی مدرسه در رشته‌های موردنظر هستند، افزود:‌ باید در ابتدا باشگاه تاسیس شود و در مرحله بعد، آن را توسعه دهند و خود هیات هم می‌تواند نقش آموزشی داشته باشد ولی با عنوان مدرسه نمی​تواند این کار را انجام دهد.

علی شائی تاکیدکرد: میزبانی مسابقات به صورت جدی پیگیری شود و در بحث اعتبارات به همان میزان که برنامه تدوین و ارایه شود، برای شما بودجه در نظر گرفته خواهد شد و سهم بانوان نیز محفوظ است. وظیفه ما این است در ابتدا در بخش همگانی کار کنیم، چرا که هزینه بهداشت ۱۰ برابر هزینه ورزش است و نقش ما به عنوان یک مسوول، توسعه ورزش همگانی است.

وی خاطرنشان‌کرد:​ با استان‌های میسان و بصره عراق پروتکلی بسته​ایم؛ این استان​ها در برخی رشته​ها ضعیف و در برخی دیگر قوی هستند و قرار شده است برای ارتباط با یکدیگر، نیازسنجی از ورزش بانوان و آقایان داشته باشیم. همچنین قرار است در آینده نزدیک مدیرکل ورزش و جوانان این دو استان به خوزستان بیایند تا پس از دیدن ظرفیت​های این‌جا، یک تفاهم نامه ورزشی با یکدیگر منعقد کنیم. آن‌چه ما به عنوان یک دیدگاه به دنبال آن هستیم، برگزاری یک رویداد بین​المللی در بهمن‌ماه به مناسبت پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی است و می‌خواهیم این رقابت​ها را در تقویم بین​المللی جای دهیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>